איך מורישים קופת גמל בצוואה?

תשובה בדקה בדיני ירושה – עו”ד ארז קרט עונה על שאלות נופצות של צופים ברשתות החברתיות.

כעו”ד שמתמחה בהתנגדויות לצוואות או בהגנה עליהם בעת הצורך – השאלות הם חלק מעבודה היום יומית שלי.

היום הסרטון עוסק – איך מורישים קופת גמל בצוואה?

איך מורישים קופת גמל בצוואה?

איך מורישים קופת גמל בצוואה?

במשפט אחד, ניתן אבל לא מומלץ, בכל אופן לא על ידי.
ראשית נבהיר כי קופת גמל כמו ביטוח חיים, ביטוח מנהלים, קרן פנסיה וקרן השתלמות אינם נחשבים לחלק מהעיזבון של הנפטר לפי חוק הירושה. שימו לב שאלה כספים שמתקבלים עקב מותו של המוריש על פי חוזה עם צד ג’. קרי הסכם עם חברות ביטוח, חברת השקעה וכדומה. משמעות הדבר היא שכספים אלו לא יחולקו בין היורשים על פי צוואה או על פי דין ירושה אלא על פי רישום המוטבים שמופיעים בחברות הביטוח, פנסיה וקופות הגמל. במילים אחרות ולצורך הדגשה, ככל שקבע המוריש מוטבים למקרה פטירה, לעניין כספים אלו, הם “גוברים” על היורשים על פי דין או הזוכים על פי צוואה. נכון, אני יודע שניתן להתנות על הסעיף הזה בחוק, קרי ניתן לשנות את הוראות של הסעיף באמצעות צוואה בצורה מאוד מסוימת בהתאם לכללים שנקבעו בפסיקה שכוללים בין היתר מסירת הצוואה לחברת הביטוח או לקרן הפנסיה מיד עם סיום עריכתה. אך הפסיקה של בתי המשפט בתחום אינה אחידה ונתונה לפרשנות כוונת המצווה על ידי בית המשפט. בקיצור חכם לא נכנס למקום שרק פיקח יכול לצאת ממנו.

סעיף 147 לחוק הירושה מחריג מהעיזבון כספים שמתקבלים עקב מותו של המוריש על פי חוזה עם צד ג’. (ראו גם סעיף 36(ב) לחוק החוזים (חלק כללי), התשל”ג-1973)
קרי הסכם עם חברות ביטוח, חברת השקעה וכדומה.
המשמעות היא שהכספים המגיעים כתוצאה ממות המבוטח, המוריש במקרה דנן, יעברו למוטבים הרשומים בהסכם בין המוריש לחברת הביטוח.

סעיף 147 לחוק הירושה קובע הסדר שמחריג את דיני הירושה, הכספים יוצאים מכלל העזבון (מחוץ לעיזבון של המוריש), ולאחר מות המבוטח (המוריש) זוכה בהם המוטב או המוטבים. הדרישות בכל הנוגע לעריכת צוואה וצורתה אינן חלות, ודי במוסכם בין המבוטח והגוף המבטח. המוטב זוכה בכספים לא מכח דיני הירושה אלא מכח הוראה בחוזה לטובת אדם שלישי. 

לכן במות המוריש קופת גמל שלו, קרן פנסיה שלו, ביטוח מנהלים שלו וכדומה יעברו רק למוטבים הרשומים ולא ליורשים על פי דין או הרשומים בצוואה.
במילים אחרות ולצורך הדגשה,  ככל שקבע המוריש מוטבים למקרה פטירה, לעניין כספים אלו, הם “גוברים” על היורשים על פי דין או הזוכים על צוואה

אני עו”ד ארז קרט מומחה בדיני ירושה וצוואות, מזמין אתכם לצפות בסדרת הסרטונים שלי תשובה בדקה בדיני ירושה – בה אני עונה על שאלות שלכם הצופים בי ברשתות החברתיות, כגון: איך מורישים קופת גמל בצוואה?, בירור תוקפה של צוואה לפני פטירת המצווה, נכס משותף בפרק ב’ – איך מבטיחים את זכויות הילדים של כל צד? , כך לא מורישים עסק בצוואה!!! , סבא כתב מספר צוואות – איזה צוואה גוברת? , אם לא ממנים מנהל עיזבון – מי מחלק את הירושה?, שינוי צוואה הדדית אחרי מות בן הזוג ללא ביטולה, כמה זמן אחרי הצו לקיום צוואה ניתן להגיש התנגדות?, בזבוז הכספים על ידי בן הזוג שנותר בצוואה הדדית, אבא רשם צוואה ולא הוריש לי ולאמא דבר ואף ציין במפורש בצוואתו שלא יתנו לנו מזונות מן העיזבון שלו – מה ניתן לעשות? , בעל נתן את כל רכושו במתנה לפני שנפטר והאישה נשארה בלי כלום – מה ניתן לעשות?, האם ניתן להגיש התנגדות לצו קיום צוואה לאחר 10 שנים? , מתי צוואה משותפת היא צוואה הדדית? , נאמנות בצוואה בשביל מי זה טוב?האם תמיד השפעה בלתי הוגנת שווה ביטול הצוואה?, לא ידע להבחין בטיבה של צוואה, האם בקשה לצו ירושה נתונה להתיישנות? , האם המלצה לערוך צוואה היא השפעה בלתי הוגנת?, האם ניתן לפנות יורש שהשתלט על בית ההורים? , איך יודעים שהוגשה בקשה לצו קיום צוואה או ירושה? , עו”ד ארז קרט: “למה אני לא נותן ייעוץ ראשוני חינם?”, מי כותב יותר צוואות נשים או גברים? , מגן היורשים – הגיע לישראל!!! שירות מעולה? או סתם סערה בכוח תה?.

לכל סרטוני הסדרה תשובה בדקה בדיני ירושה – לחצו כאן.

קבלו חינם את הצ'קליסט לעריכת צוואה שמונעת סכסוכים במשפחה

רוצים לשמוע עוד עקבו אחרי

חדש ומומלץ - קביעת פגישת ייעוץ אישית מקוונת עם עו"ד ארז קרט

עו”ד ונוטריון ארז קרט מתמחה באופן ייחודי ובהיקף פעילות נרחב בנושאי ירושה, צוואות, עיזבון, הגנה על צוואה והתנגדות לצוואות ושימש כסגן יו”ר ועדת צוואות, ירושה ועזבונות של לשכת עורכי הדין (2012 – 2023). עו”ד ארז קרט הוא מייסד צוואה חסינה. מקיים מרכז סיוע לנפגעי צוואות, והמפתח של מחשבון הירושה שמאפשר חישוב חלקו של כל יורש במקרה שאין צוואה.

ליווי אישי 

עו”ד ארז קרט חרט על דגלו את נושא הליווי אישי, תוך דגש על יחס אישי וסיוע אנושי מותאם לכל לקוח ולקוח. 
עו”ד ארז קרט נוקט בגישה אקטיבית לקידום האינטרסים והצרכים של לקוחותיו לפני ותוך כדי הליך המשפטי. ניסיוני העשיר של עו”ד ארז קרט הן בתחום המשפטי והן בתחום העסקי הופכים אותו ליועץ מבוקש.
מומלץ לקבוע עוד היום קביעת פגישת ייעוץ עם עורך דין ארז קרט.

כעת יש באפשרותכם לקבוע גם פגישת ייעוץ אישית מקוונת עם עו”ד ארז קרט.

עו"ד ארז קרט
קראו מה הלקוחות כותבים על עו"ד קרט

מצב לא מקוון

הצ'קליסט לעריכת צוואה שמונעת סכסוכים במשפחה

בהנחיית עו"ד ארז קרט

מומחה לדיני ירושה וצוואות

דילוג לתוכן