האם ניתן לבטל צוואה ? - תשובה בדקה בדיני ירושה

תשובה בדקה בדיני ירושה – עו”ד ארז קרט עונה על שאלות נופצות של צופים ברשתות החברתיות.

כעו”ד שמתמחה בהתנגדויות לצוואות או בהגנה עליהם בעת הצורך – השאלות הם חלק מעבודה היום יומית שלי.

היום הפרק עוסק – האם ניתן לבטל צוואה ?

נגן וידאו אודות האם ניתן לבטל צוואה

האם ניתן לבטל צוואה ?

האם ניתן לבטל צוואה ?

הכלל בדיני הירושה הוא שהאדם רשאי לחזור בו מהצוואה שערך בכל רגע. החוק מתיר מפורשות לכל אדם לשנות את צוואתו כאות נפשו, בכפוף לכך שהשינוי ייעשה באחת מן הדרכים המנויות בחוק לעריכת צוואה.
כל אדם, בכל זמן ומכל סיבה שהיא, רשאי לבטל צוואה שערך. כאן המקום להדגיש כי ההחלטה האם לערוך צוואה או לבטלה נתונה בידיו של כל אדם לפי רצונו.

סעיף 36 לחוק הירושה קובע 3 דרכים לביטול צוואה.

  1. השמדת הצוואה.
  2. מסירת הודעת ביטול.
  3. עריכת צוואה חדשה.

נדגיש כי הליך ביטול צוואה הקבוע בחוק הירושה נותן בעצם ביטוי לחשיבות הזכות של כל אדם לערוך ירושה ולבטא בה את רצונו האישי בכל רגע נתון.

רק האדם (המצווה, המוריש) אשר ערך את הצוואה יוכל בעצמו לבטל אותה.

יחד עם זאת, קיימים מקרים בהם ייקבע שלצוואה אין תוקף משפטי בשל פגמים מהותיים הטמונים בה או מפני שהאדם אשר ערך אותה בעל חוסר כשירות משפטית – ראו הליך התנגדות לצוואה.

זכרו אם אתם מעוניינים לשנות את הצוואה הקודמת שלכם או לעשות תיקון צוואה, אתם יכולים לעשות זאת. הדבר אפשרי גם בלי כל סיבה או הסבר למישהו. זאת מלבד מקרה אחד, ביטול של צוואה הדדית.
קראו עוד על דרכים לבטל צוואה הדדית – לחצו כאן.

אני עו”ד ארז קרט מומחה בדיני ירושה וצוואות.
סדרת הסרטונים שלי תשובה בדקה בדיני ירושה – בה אני עונה על שאלות שלכם הצופים בי ברשתות החברתיות, כגון: איך מורישים קופת גמל בצוואה ?, האם ניתן לבטל צוואה ?, מה קורה לחשבון הפייסבוק לאחר מותנו ?.

רוצים לשמוע עוד עקבו אחרי

להקדים תרופה למכה - הפתרון השלם והמשתלם: צוואה חסינה™

עריכת צוואה (תכנון עיזבון) נחשב באופן מסורתי למורכב, מפחיד ויקר. אבל – יש חלופה שמאפשרת לרבים ליצור בקלות ובעלויות סבירות צוואה תקפה מבחינה חוקית ואמינה מאוד.

היא נקראת: צוואה חסינה™.
מכיוון שתחום הליגלטק (יישום טכנולוגיה בעולם המשפט ובעבודת עורכי הדין) יקר לליבו של עו”ד קרט, לקח על עצמו לבנות מערכת טכנולוגית מתקדמת, משולבת בבקרה של עורך דין ירושה, ונקראת צוואה חסינה™. המערכת מבוססת על הניסיון הרב שצבר בתחום דיני הירושה כדי שכל אחד יכול להשתמש בה כדי ליצור צוואה בלווי עורך דין מומחה לדיני ירושה.
בתהליך הזה מוטמעים בצוואה מנגנונים חכמים ויצירתיים למניעת סכסוכים בין יורשים ובמשפחה בכלל. התוצאה המתקבלת – הצוואה ברורה ומדויקת ובכך נמנע סילוף רצון המצווה, ככתוב רצונו של אדם כבודו.

צוואה חסינה™

כספת סייבר™ חלק אינטגרלי מצוואה חסינה™

מערכת צוואה חסינה™ מאפשרת בקלות את שילוב כספת סייבר™ בתוך הצוואה כחלק אינטגרלי מהמערכת.
כאמור כספת סייבר™ היא שירות ירושה דיגיטלי מתקדם  מבוסס על פלטפורמה מקוונת, מאובטחת ,אשר מאפשרת לבעלים שלה, לאחסן בתוכה בצורה מסודרת ובטוחה את כל המידע החשוב להם, לרבות פירוט כלל הנכסים שבבעלותם, הן המוחשיים והן הדיגיטליים. כספת סייבר™ ניתנת לעדכון על ידי הבעלים שלה בכל רגע נתון באופן מקוון וללא תלות בגורם חיצוני כלשהו. תוכנה ייחשף רק בבוא היום – קרי ליורשים על פי צוואה רק לאחר אחרית שנותיהם ו/או למיופי כוח על פי ייפוי כוח מתמשך רק לאחר שבעלי הכספת איבדו את כשירותם.

לסיכום

צוואה חסינה™ מספקת פתרון מלא ואמין במחיר שווה לכל נפש:

  • מוודאת שרצון המצווה יתקיים.
  • מונעת סכסוכים.
  • מונעת סכנה של ביטול הצוואה.
  • מאפשרת עדכון מצב הנכסים בקלות, ללא צורך בעריכת מחדש באמצעות שילוב כספת סייבר™.
  • חסכונית.
  • זמינה.
  • נוחה לשימוש ונגישה מכל מקום וזמן.

חדש ומומלץ - קביעת פגישת ייעוץ אישית מקוונת עם עו"ד ארז קרט

עו”ד ונוטריון ארז קרט מתמחה באופן ייחודי ובהיקף פעילות נרחב בנושאי ירושה, צוואות, עיזבון, הגנה על צוואה והתנגדות לצוואות ומשמש סגן יו”ר ועדת צוואות, ירושה ועזבונות של לשכת עורכי הדין. עו”ד ארז קרט הוא מייסד צוואה חסינה™ וכספת סייבר™. מקיים מרכז סיוע לנפגעי צוואות, והמפתח של מחשבון הירושה שמאפשר חישוב חלקו של כל יורש במקרה שאין צוואה.

כעת יש באפשרותכם לקבוע פגישת ייעוץ אישית מקוונת עם עו”ד ארז קרט.

עו"ד ונוטריון ארז קרט
רשימת קישורים חשובים

מצב לא מקוון

הצ'קליסט לעריכת צוואה שמונעת סכסוכים במשפחה

בהנחיית עו"ד ארז קרט

מומחה לדיני ירושה וצוואות

דילוג לתוכן