הסכם ממון בלי צוואה זה חצי עבודה

הסכם ממון בלי צוואה זה חצי עבודה – כך תעשו את זה נכון

חשוב לזכור הסכם ממון לא מונע מבן או בת הזוג לזכות בעיזבון של בן/בת הזוג במקרה של פטירה.

הסכם ממון תקף אך ורק במהלך חייהם של בני הזוג, יחד או לחוד. ואולם, לאחר מותו של אחד מהם הופך רכושו, לחלק מהעיזבון ולגביו חלים הנובעים מחוק הירושה.

עו”ד ארז קרט מסביר למה ומה צריך לעשות.

הסכם ממון בלי צוואה זה חצי עבודה

ראשית נגדיר מהו הסכם ממון בין בני זוג הוא הסכם משפטי שנחתם בין שני אנשים. ההסכם מגדיר את התחייבויות הכלכליות והמשפטיות של כל אחד מהצדדים, במקרה של פרידה או גירושין. הסכם ממון תקף אך ורק במהלך חייהם של בני הזוג, יחד או לחוד. ואולם, לאחר מותו של אחד מהם הופך רכושו, לחלק מהעיזבון ולגביו חלים הנובעים מחוק הירושה.

כדי למנוע אפשרות של קבלת רכוש לאחר פטירה – יש להותיר צוואה מתאימה, אחרת הסכם ממון בלי צוואה זה חצי עבודה. ההפרדה הרכושית של הסכם הממון טובה לתקופת החיים בלבד, ואיננה שוללת זכויות בירושה לאחר פטירה.

סוגיה זו הגיעה שוב לפתחו של בית המשפט העליון אשר חיזק את החלטת בית המשפט המחוזי (עמ”ש 44688-10-22 – שלילת זכויות בירושה רק במסגרת צוואה). גבר אשר התחתן בשנית וחתם מול אשתו החדשה הסכם ממון הקובע הפרדה רכושית. לצערנו הגבר נפטר 25 יום אחרי החתונה והאלמנה הטרייה ביקשה לרשת חצי מעיזבונו. ילדיו התנגדו וטענו כי לנוכח הסכם הממון, מובן שאביהם לא רצה שהרכוש יגיע לידי האישה והיא אינה זכאית לרשת אותו. בית המשפט העליון דחה את בקשתם וקבע כי הסעיף הרלוונטי בחוק הירושה גובר על כל הסכם שנחתם בין בני הזוג בעת חייהם.

מסקנה הסכם ממון בלי צוואה זה חצי עבודה – שלילת זכויות בירושה ניתן לקבוע רק במסגרת צוואה.

רוצים לשמוע עוד עקבו אחרי

חדש ומומלץ - קביעת פגישת ייעוץ אישית מקוונת עם עו"ד ארז קרט

עו”ד ונוטריון ארז קרט מתמחה באופן ייחודי ובהיקף פעילות נרחב בנושאי ירושה, צוואות, עיזבון, הגנה על צוואה והתנגדות לצוואות ושימש כסגן יו”ר ועדת צוואות, ירושה ועזבונות של לשכת עורכי הדין. עו”ד ארז קרט הוא מייסד צוואה חסינה. מקיים מרכז סיוע לנפגעי צוואות, והמפתח של מחשבון הירושה שמאפשר חישוב חלקו של כל יורש במקרה שאין צוואה.

ליווי אישי 

עו”ד ארז קרט חרט על דגלו את נושא הליווי אישי, תוך דגש על יחס אישי וסיוע אנושי מותאם לכל לקוח ולקוח. 
עו”ד ארז קרט נוקט בגישה אקטיבית לקידום האינטרסים והצרכים של לקוחותיו לפני ותוך כדי הליך המשפטי. ניסיוני העשיר של עו”ד ארז קרט הן בתחום המשפטי והן בתחום העסקי הופכים אותו ליועץ מבוקש.
מומלץ לקבוע עוד היום קביעת פגישת ייעוץ עם עורך דין ארז קרט.

כעת יש באפשרותכם לקבוע גם פגישת ייעוץ אישית מקוונת עם עו”ד ארז קרט.

עו"ד ארז קרט
קראו מה הלקוחות כותבים על עו"ד קרט

מצב לא מקוון

דילוג לתוכן