הסכם ממון בלי צוואה זה חצי עבודה

הסכם ממון בלי צוואה זה חצי עבודה – כך תעשו את זה נכון

חשוב לזכור הסכם ממון לא מונע מבן או בת הזוג לזכות בעיזבון של בן/בת הזוג במקרה של פטירה.

הסכם ממון תקף אך ורק במהלך חייהם של בני הזוג, יחד או לחוד. ואולם, לאחר מותו של אחד מהם הופך רכושו, לחלק מהעיזבון ולגביו חלים הנובעים מחוק הירושה.

עו”ד ארז קרט מסביר למה ומה צריך לעשות.

הסכם ממון בלי צוואה זה חצי עבודה

ראשית נגדיר מהו הסכם ממון בין בני זוג הוא הסכם משפטי שנחתם בין שני אנשים. ההסכם מגדיר את התחייבויות הכלכליות והמשפטיות של כל אחד מהצדדים, במקרה של פרידה או גירושין. הסכם ממון תקף אך ורק במהלך חייהם של בני הזוג, יחד או לחוד. ואולם, לאחר מותו של אחד מהם הופך רכושו, לחלק מהעיזבון ולגביו חלים הנובעים מחוק הירושה.

כדי למנוע אפשרות של קבלת רכוש לאחר פטירה – יש להותיר צוואה מתאימה, אחרת הסכם ממון בלי צוואה זה חצי עבודה. ההפרדה הרכושית של הסכם הממון טובה לתקופת החיים בלבד, ואיננה שוללת זכויות בירושה לאחר פטירה.

סוגיה זו הגיעה שוב לפתחו של בית המשפט העליון אשר חיזק את החלטת בית המשפט המחוזי (עמ”ש 44688-10-22 – שלילת זכויות בירושה רק במסגרת צוואה). גבר אשר התחתן בשנית וחתם מול אשתו החדשה הסכם ממון הקובע הפרדה רכושית. לצערנו הגבר נפטר 25 יום אחרי החתונה והאלמנה הטרייה ביקשה לרשת חצי מעיזבונו. ילדיו התנגדו וטענו כי לנוכח הסכם הממון, מובן שאביהם לא רצה שהרכוש יגיע לידי האישה והיא אינה זכאית לרשת אותו. בית המשפט העליון דחה את בקשתם וקבע כי הסעיף הרלוונטי בחוק הירושה גובר על כל הסכם שנחתם בין בני הזוג בעת חייהם.

מסקנה הסכם ממון בלי צוואה זה חצי עבודה – שלילת זכויות בירושה ניתן לקבוע רק במסגרת צוואה.

להקדים תרופה למכה - הפתרון השלם והמשתלם: צוואה חסינה™

עריכת צוואה (תכנון עיזבון) נחשב באופן מסורתי למורכב, מפחיד ויקר. אבל – יש חלופה שמאפשרת לרבים ליצור בקלות ובעלויות סבירות צוואה תקפה מבחינה חוקית ואמינה מאוד.

היא נקראת: צוואה חסינה™.
מכיוון שתחום הליגלטק (יישום טכנולוגיה בעולם המשפט ובעבודת עורכי הדין) יקר לליבו של עו”ד קרט, לקח על עצמו לבנות מערכת טכנולוגית מתקדמת, משולבת בבקרה של עורך דין ירושה, ונקראת צוואה חסינה™. המערכת מבוססת על הניסיון הרב שצבר בתחום דיני הירושה כדי שכל אחד יכול להשתמש בה כדי ליצור צוואה בלווי עורך דין מומחה לדיני ירושה.
בתהליך הזה מוטמעים בצוואה מנגנונים חכמים ויצירתיים למניעת סכסוכים בין יורשים ובמשפחה בכלל. התוצאה המתקבלת – הצוואה ברורה ומדויקת ובכך נמנע סילוף רצון המצווה, ככתוב רצונו של אדם כבודו.

צוואה חסינה™

כספת סייבר™ חלק אינטגרלי מצוואה חסינה™

מערכת צוואה חסינה™ מאפשרת בקלות את שילוב כספת סייבר™ בתוך הצוואה כחלק אינטגרלי מהמערכת.
כאמור כספת סייבר™ היא שירות ירושה דיגיטלי מתקדם  מבוסס על פלטפורמה מקוונת, מאובטחת ,אשר מאפשרת לבעלים שלה, לאחסן בתוכה בצורה מסודרת ובטוחה את כל המידע החשוב להם, לרבות פירוט כלל הנכסים שבבעלותם, הן המוחשיים והן הדיגיטליים. כספת סייבר™ ניתנת לעדכון על ידי הבעלים שלה בכל רגע נתון באופן מקוון וללא תלות בגורם חיצוני כלשהו. תוכנה ייחשף רק בבוא היום – קרי ליורשים על פי צוואה רק לאחר אחרית שנותיהם ו/או למיופי כוח על פי ייפוי כוח מתמשך רק לאחר שבעלי הכספת איבדו את כשירותם.

לסיכום

צוואה חסינה™ מספקת פתרון מלא ואמין במחיר שווה לכל נפש:

  • מוודאת שרצון המצווה יתקיים.
  • מונעת סכסוכים.
  • מונעת סכנה של ביטול הצוואה.
  • מאפשרת עדכון מצב הנכסים בקלות, ללא צורך בעריכת מחדש באמצעות שילוב כספת סייבר™.
  • חסכונית.
  • זמינה.
  • נוחה לשימוש ונגישה מכל מקום וזמן.

חדש ומומלץ - קביעת פגישת ייעוץ אישית מקוונת עם עו"ד ארז קרט

עו”ד ונוטריון ארז קרט מתמחה באופן ייחודי ובהיקף פעילות נרחב בנושאי ירושה, צוואות, עיזבון, הגנה על צוואה והתנגדות לצוואות ומשמש סגן יו”ר ועדת צוואות, ירושה ועזבונות של לשכת עורכי הדין. עו”ד ארז קרט הוא מייסד צוואה חסינה™ וכספת סייבר™. מקיים מרכז סיוע לנפגעי צוואות, והמפתח של מחשבון הירושה שמאפשר חישוב חלקו של כל יורש במקרה שאין צוואה.

כעת יש באפשרותכם לקבוע פגישת ייעוץ אישית מקוונת עם עו”ד ארז קרט.

עו"ד ונוטריון ארז קרט
רשימת קישורים חשובים

מצב לא מקוון

הצ'קליסט לעריכת צוואה שמונעת סכסוכים במשפחה

בהנחיית עו"ד ארז קרט

מומחה לדיני ירושה וצוואות

דילוג לתוכן