צוואה חסינה™ במעריב

תנאים בצוואה - האם ניתן לחייב בהפלה בתמורה לבניין מגורים בת"א?

חוק הירושה הישראלי מאפשר להוסיף תנאים בצוואה. עו”ד ארז קרט, מתמחה בהתנגדויות לצוואות ומייסד צוואה חסינה™ מסביר איזה מהתנאים סביר שיבוטלו בביהמ”ש.

צוואה הינה כלי רב עוצמה המאפשר לאדם לשלוט בדרך בה יחולק עזבונו לאחר פטירתו. תנאי בצוואה הוא הוראה המחייבת את המוטב לעשות או לא לעשות משהו על מנת לרשת את רכושו של המוריש.
תנאים בצוואה עשויים להיות תקפים אם הם סבירים ואינם מפרים את תקנת הציבור או את זכויותיו של המוטב, אך אחרים עשויים להיות פסולים אם הם בלתי מוסריים, בלתי חוקיים או מזיקים.

סעיפים 43, 44 ו 45 בחוק הירושה מאפשרים למצווה בצוואתו יכולת להמשיך ולעקוב אחר זכויות היורשים, לדחות את קיומה של ההורשה בהתקיים תנאי או תנאים בצוואה שנקבעו או להפסיק למעשה את זכות כזו או אחרת גם לאחר הכרזת היורשים ולאחר שהוצא צו לקיום הצוואה.
בזכות תנאים בצוואה מקנים לעורך הצוואה (המוריש) כוח רב לקבוע, גם זמן רב לאחר שהלך לעולמו, מי יחזיק ברכושו וכיצד עליו לנהוג בו.

עיקור או הפלה תמורת בניין מגורים?!

עו”ד ארז קרט מסביר שלא ניתן לכתוב או לדרוש כל דבר מהיורשים, ישנם תנאים בצוואה שנוגדים את תקנת הציבור ולכן הם יפסלו על ידי בית המשפט, עד כדי ביטול כל הצוואה. לאורך השנים מציין עו”ד קרט שנתקל בתנאים בצוואה ותניות לא הגיוניות וחלקם פשוט הזויות כגון: תנאי לפיו על היורש לעבור הליך רפואי כגון עיקור, הפלה או תרומת איברים.תנאי לפיו על היורש להימנע מלהתחתן או חייב להתגרש כדי לקבל את הירושה או אפילו חייב להינשא רק למישהו מעדה מסוימת אחרת לא יקבל דבר מהירושה. מודגש כי אסור לתנאי בצוואה להפר שום חוק או מדיניות ציבורית. לדוגמה, תנאי המחייב יורש לבצע פשע, לוותר על דתו וכיוצא בזה. יש גם חשיבות לבהירות התנאי: אסור לתנאי בצוואה להיות מעורפל או מעורפל במשמעותו או היקפו. לדוגמה, תנאי המחייב יורש להיות “מאושר”, “מוצלח”, או “טוב”.

תנאים בצוואה

שימוש מושכל 

עו”ד ארז קרט מסביר שהוא מרבה לעשות שימוש בתנאים בצוואה והתניות בעת עריכת צוואה על מנת להגן על הירושה מלהגיע לידיים לא רצויות ובכך לוודא שרצון המוריש יתקיים. דוגמא טובה לכך היא בנית מנגנון חכם שמונע מבן/בת זוג של יורש/ת לזכות בחלק מהירושה בעת גירושין.

עו”ד קרט מסביר שלא מספיק לכתוב תנאי שמחייב כתיבת הסכם ממון לצורך קבלת ירושה, כי לא בהכרח שהיורשים יהיו נישואים או במערכת יחסים בעת קבלת הירושה. וזאת מבלי לציין גם את האופציה  שניתן לבטל הסכם ממון לאחר הירושה או שלא יהיה מי שיוודא שהדבר נעשה כלל. אלא יש צורך לבנות מנגנון חכם בתוך הצוואה שיבטיח שבעת מחלוקת משפטית ניתן יהיה להסתמך עליו בבית המשפט, והוא יאפשר משפטית לקבל חזרה את הרכוש במלואו.   

הפתרון השלם והמשתלם: צוואה חסינה™

עריכת צוואה (תכנון עיזבון) נחשב באופן מסורתי למורכב, מפחיד ויקר. אבל – יש חלופה שמאפשרת לרבים ליצור בקלות ובעלויות סבירות צוואה תקפה מבחינה חוקית ואמינה מאוד.

היא נקראת: צוואה חסינה™.
מכיוון שתחום הליגלטק (יישום טכנולוגיה בעולם המשפט ובעבודת עורכי הדין) יקר לליבו של עו”ד קרט, לקח על עצמו לבנות מערכת טכנולוגית מתקדמת, משולבת בבקרה של עורך הדין המתמחה בדיני ירושה, ונקראת צוואה חסינה™. המערכת מבוססת על הניסיון הרב שצבר בתחום דיני הירושה כדי שכל אחד יכול להשתמש בה כדי ליצור צוואה בלווי עו”ד שמתמחה בדיני ירושה.
בתהליך הזה מוטמעים בצוואה מנגנונים חכמים ויצירתיים למניעת סכסוכים בין יורשים ובמשפחה בכלל. התוצאה המתקבלת- הצוואה ברורה ומדויקת ובכך נמנע סילוף רצון המצווה, ככתוב רצונו של אדם כבודו.

צוואה חסינה™

כספת סייבר™ חלק אינטגרלי מצוואה חסינה™

מערכת צוואה חסינה™ מאפשרת בקלות את שילוב כספת סייבר™ בתוך הצוואה כחלק אינטגרלי מהמערכת.
כאמור כספת סייבר™ היא שירות ירושה דיגיטלי מתקדם  מבוסס על פלטפורמה מקוונת, מאובטחת ,אשר מאפשרת לבעלים שלה, לאחסן בתוכה בצורה מסודרת ובטוחה את כל המידע החשוב להם, לרבות פירוט כלל הנכסים שבבעלותם, הן המוחשיים והן הדיגיטליים. כספת סייבר™ ניתנת לעדכון על ידי הבעלים שלה בכל רגע נתון באופן מקוון וללא תלות בגורם חיצוני כלשהו. תוכנה ייחשף רק בבוא היום – קרי ליורשים על פי צוואה רק לאחר אחרית שנותיהם ו/או למיופי כוח על פי ייפוי כוח מתמשך רק לאחר שבעלי הכספת איבדו את כשירותם.

לסיכום, תנאים בצוואות הם סעיפים המטילים חובות או מגבלות מסוימות על יורשים שיורשים מעיזבון של מוריש. בעוד שתנאים מסוימים עשויים להיות תקפים וניתנים לאכיפה, אחרים עשויים להיות לא חוקיים ובלתי ניתנים לאכיפה בהתאם לגורמים שונים. לפיכך, מורישים המעוניינים לכלול תנאים בצוואתם צריכים להתייעץ עם עורך דין המתמחה בתחום על מנת לוודא שרצונותיהם תקינים ויעילים מבחינה משפטית.

חדש ומומלץ - קביעת פגישת ייעוץ אישית מקוונת עם עו"ד ארז קרט

עו”ד ונוטריון ארז קרט מתמחה באופן ייחודי ובהיקף פעילות נרחב בנושאי ירושה, צוואות, עיזבון, הגנה על צוואה והתנגדות לצוואות ומשמש סגן יו”ר ועדת צוואות, ירושה ועזבונות של לשכת עורכי הדין.

כעת יש באפשרותכם לקבוע פגישת ייעוץ אישית מקוונת עם עו”ד ארז קרט.

מצב לא מקוון

הצ'קליסט לעריכת צוואה שמונעת סכסוכים במשפחה

בהנחיית עו"ד ארז קרט

מומחה לדיני ירושה וצוואות

דילוג לתוכן