ת"ע 63134-01-23 - פסק דין בעניין סעיף 35 לחוק הירושה – צוואה שהזוכה היחיד היה עד לה

בית משפט לענייני משפחה בקריות - פסק דין בעניין סעיף 35 לחוק הירושה – צוואה שהזוכה היחיד היה עד לה.

 

מספר בקשה:3

בפני

כבוד השופטת  גילה ספרא-ברנע

מבקש

ד’

ע”י ב”כ עוה”ד שלומי נעמן

 

נגד

 

משיב

האפוטרופוס הכללי מחוז חיפה והצפון

 

 

 

בעניין עזבון המנוח

י’ ז”ל  

    

 

 

פסק דין

 

 1. בתיק הוגשה בקשה לקיום צוואה מיום 14/9/11.

 

 1. העדים לצוואה, החתומים עליה בפני עו”ד, הינם המבקש, בן המנוח, וגיסו של המנוח.

 

 1. בצוואה מוריש המנוח את כל רכושו למבקש, אחד משלושת ילדיו.

 

 1. המבקש, הגיס (—, אחיה של גרושת המנוח ואם ילדיו, גב’ — תבדל”א) והילדים האחרים, — ו—, הגישו תצהירים. האחים, שהם היורשים הנוספים לפי דין, הצהירו על הסכמתם לקיום הצוואה, ואף להסתלק לטובת אחיהם, המבקש.

 

 1. ב”כ היועמ”ש, האפוטרופוס הכללי, ציין כי אין תצהירי עדים, דבר שהושלם, הפנה להוראת סעיף 35 לחוק הירושה, וציין כי למנוח מונה אפוטרופוס בזמן עריכת הצוואה. לא נמצא לכך תיעוד. ב”כ היועמ”ש הודיע כי לא יתערב בהליך, לאור היות הצדדים הרלוונטיים בגירים וכשירים.

 

 1. נותני התצהירים צירפו מסמכים רפואיים והצהירו על כשירות המנוח לצוות, כך גם ציין עו”ד שערך את הצוואה. אין צורך לברר את העניין, לאור התוצאה כדלהלן.

 

 1. סעיף 35 לחוק הירושה, תשכ”ה-1965 קובע: “הוראת צוואה, פרט לצוואה בעל-פה, המזכה את מי שערך אותה או היה עד לעשייתה או לקח באופן אחר חלק בעריכתה, והוראת צוואה המזכה בן-זוגו של אחד מאלה – בטלה“.

 

 1. הפסיקה קבעה כי בעניין מי שהיה עד לעשיית צוואה, מדובר בתנאי שאינו ניתן לפרשנות, כפי שמקובל ביחס לתנאי “לקח באופן אחר חלק בעריכתה”.

 

“אכן, מלכתחילה הובן כי סעיף 35 הוא סעיף שתוצאותיו קשות, ולכן הוחלט שלא לפרשו פירוש מרחיב (ע”א 529/69 רוזנהויזר נ’ כהן [2], בעמ’ 97; ע”א 631/69 ישיבת מדרש פורת יוסף בישראל נ’ חומי [3], שניהם מפי השופט קיסטר). כעולה מן הסעיף, נכללות בו שלוש עילות בטלות כלפי הזוכה על-פי הצוואה ובן-זוגו – הוראה בצוואה המזכה (א) את עורכה או (ב) את מי שהיה עד לעשייתה או (ג) את מי שלקח “באופן אחר חלק בעריכתה”. שתי העילות הראשונות קשיחות. עם זאת השלישית, שבה ענייננו, מנוסחת באופן המאפשר לכלול בגדרה מגוון של מצבים ולא לכבול את בית-המשפט ברשימה סגורה של מעשים פסולים” (ע”א 5869/03 חרמון נ’ גולוב, פ”ד נט(3) 1 (2005), ההדגשה אינה במקור, ג.ס.ב).

 1. בנסיבות אלה, אני דוחה את הבקשה לקיים את הצוואה, וקובעת כי אין בהסכמת היורשים על פי דין ותצהירי המבקש והעד הנוסף כדי להצדיק פסיקה בניגוד להוראות הסעיף המפורש.
 2. בהתחשב בעמדת היורשים על פי דין, המסכימים להסתלק מירושת המנוח לטובת אחיהם, המבקש, הרי שהתוצאה זהה.
 3. הבקשה למתן צו קיום צוואה נדחית.
 4. אין צו להוצאות.
 5. המבקש רשאי, כמובן, להגיש בקשה לצו ירושה בצירוף תצהירי הסתלקויות אחיו.

פסק הדין יהיה ניתן לפרסום לאחר השמטת פרטים מזהים.

המזכירות תדוור את פסק הדין לב”כ הצדדים, ותסגור את התיק.

 

ניתן היום,  י”ד אדר תשפ”ג, 07 מרץ 2023, בהעדר הצדדים.   

להקדים תרופה למכה - הפתרון השלם והמשתלם: צוואה חסינה™

עריכת צוואה (תכנון עיזבון) נחשב באופן מסורתי למורכב, מפחיד ויקר. אבל – יש חלופה שמאפשרת לרבים ליצור בקלות ובעלויות סבירות צוואה תקפה מבחינה חוקית ואמינה מאוד.

היא נקראת: צוואה חסינה™.
מכיוון שתחום הליגלטק (יישום טכנולוגיה בעולם המשפט ובעבודת עורכי הדין) יקר לליבו של עו”ד קרט, לקח על עצמו לבנות מערכת טכנולוגית מתקדמת, משולבת בבקרה של עורך דין ירושה, ונקראת צוואה חסינה™. המערכת מבוססת על הניסיון הרב שצבר בתחום דיני הירושה כדי שכל אחד יכול להשתמש בה כדי ליצור צוואה בלווי עורך דין מומחה לדיני ירושה.
בתהליך הזה מוטמעים בצוואה מנגנונים חכמים ויצירתיים למניעת סכסוכים בין יורשים ובמשפחה בכלל. התוצאה המתקבלת – הצוואה ברורה ומדויקת ובכך נמנע סילוף רצון המצווה, ככתוב רצונו של אדם כבודו.

צוואה חסינה™

כספת סייבר™ חלק אינטגרלי מצוואה חסינה™

מערכת צוואה חסינה™ מאפשרת בקלות את שילוב כספת סייבר™ בתוך הצוואה כחלק אינטגרלי מהמערכת.
כאמור כספת סייבר™ היא שירות ירושה דיגיטלי מתקדם  מבוסס על פלטפורמה מקוונת, מאובטחת ,אשר מאפשרת לבעלים שלה, לאחסן בתוכה בצורה מסודרת ובטוחה את כל המידע החשוב להם, לרבות פירוט כלל הנכסים שבבעלותם, הן המוחשיים והן הדיגיטליים. כספת סייבר™ ניתנת לעדכון על ידי הבעלים שלה בכל רגע נתון באופן מקוון וללא תלות בגורם חיצוני כלשהו. תוכנה ייחשף רק בבוא היום – קרי ליורשים על פי צוואה רק לאחר אחרית שנותיהם ו/או למיופי כוח על פי ייפוי כוח מתמשך רק לאחר שבעלי הכספת איבדו את כשירותם.

לסיכום

צוואה חסינה™ מספקת פתרון מלא ואמין במחיר שווה לכל נפש:

 • מוודאת שרצון המצווה יתקיים.
 • מונעת סכסוכים.
 • מונעת סכנה של ביטול הצוואה.
 • מאפשרת עדכון מצב הנכסים בקלות, ללא צורך בעריכת מחדש באמצעות שילוב כספת סייבר™.
 • חסכונית.
 • זמינה.
 • נוחה לשימוש ונגישה מכל מקום וזמן.

חדש ומומלץ - קביעת פגישת ייעוץ אישית מקוונת עם עו"ד ארז קרט

עו”ד ונוטריון ארז קרט מתמחה באופן ייחודי ובהיקף פעילות נרחב בנושאי ירושה, צוואות, עיזבון, הגנה על צוואה והתנגדות לצוואות ומשמש סגן יו”ר ועדת צוואות, ירושה ועזבונות של לשכת עורכי הדין. עו”ד ארז קרט הוא מייסד צוואה חסינה™ וכספת סייבר™. מקיים מרכז סיוע לנפגעי צוואות, והמפתח של מחשבון הירושה שמאפשר חישוב חלקו של כל יורש במקרה שאין צוואה.

כעת יש באפשרותכם לקבוע פגישת ייעוץ אישית מקוונת עם עו”ד ארז קרט.

עו"ד ונוטריון ארז קרט

מצב לא מקוון

הצ'קליסט לעריכת צוואה שמונעת סכסוכים במשפחה

בהנחיית עו"ד ארז קרט

מומחה לדיני ירושה וצוואות

דילוג לתוכן