תנאים בצוואה - כלי רב עוצמה - המדריך המלא לשימוש בהם צוואות

תנאים בצוואה הינו כלי רב עוצמה המאפשר לאדם לשלוט בדרך בה יתחלק רכושו לאחר פטירתו. התנאים חייבים להתקיים לאחר מותו ורק אם בית המשפט יפסוק אחרת הם יבוטלו.

תנאים בצוואה בעצם מאפשרים למצווה להציב תנאים שיתוו בצורה מדויקת יותר, את עתיד הרכוש שצבר בחייו.

תנאים בצוואה הם כלי רב עוצמה שניתן להשתמש בו למטרות שונות. המצווה יכול להשתמש בתנאים בצוואה לעשיית צדקה, לשינוי חברתי או לשמירה על מורשת. אבל המצווה גם חייב לחשוב על ההשלכות, האחריות והאתיקה של שימוש בתנאים בצוואה, ולדאוג שהם לא יעשו יותר רע מאשר טוב.

חוק הירושה מאפשר מגוון רחב של תנאים בצוואה, והוא מתייחס בעיקר לסעיפים הבאים:
סעיף 43 לחוק הירושה – יורש על תנאי דוחה.
סעיף 44 לחוק הירושה – יורש על תנאי מפסיק.
סעיף 45 – חיובי יורש.

בזכות התנאים בצוואה עורך הצוואה (המוריש) מקבל כוח רב לקבוע, גם זמן רב לאחר שהלך לעולמו, מי יחזיק ברכושו וכיצד עליו לנהוג בו.
ייצוין כי גם תניית סילוקין בצוואה היא סוג של תנאים בצוואה (תנאי מפסיק).

תנאים בצוואה - כלי רב עוצמה

דוגמאות לתנאים בצוואה

דוגמאות לתנאים בצוואה
 • היורש חייב להתחתן לפני קבלת הירושה.
 • מי ירש את הדירה שקיבל הילד בירושה לאחר מותו נכד ספציפי.
 • היורש יכול לרשת אך ורק אם הוא מתגורר וחי במדינת ישראל.
 • שימוש שייעשה בכספי הירושה יהיה רק בתחומי מדינת ישראל.
 • איסור על היורש למכור את העסק שירש.
 • המצווה מוריש סכום בתנאי שהוא יינתן לאחר החתונה של היורש או למטרת לימודים או בגיל מסויים.
 • המצווה יכול לצוות בצוואתו כי אלמנתו תזכה לגור בדירתו כל עוד היא לא מתחתנת שוב.
 • מוריש מחייב יורש להשתמש בדירה תקופה מסוימת ולא למכור אותה.
 • אדם יכול לכתוב בצוואה שבנו יקבל את עזבונו רק אם יתקיים תנאי כלשהו, או לדחות את הירושה למועד כלשהו.
 • היורש יקבל את חלק בעיזבון רק כאשר קיבל תואר אקדמי.

תנאים בצוואה - לא הכול מותר

לא ניתן לכתוב או לדרוש כל דבר מהיורשים, ישנם תנאים בצוואה שנוגדים את תקנת הציבור ולכן הם יפסלו על ידי בית המשפט, עד כדי ביטול כל הצוואה.
לאורך השנים מציין עו”ד ארז קרט שנתקל בתנאים בצוואה ותניות לא הגיוניות וחלקם פשוט הזויות כגון: תנאי לפיו על היורש לעבור הליך רפואי כגון עיקור, הפלה או תרומת איברים.תנאי לפיו על היורש להימנע מלהתחתן או חייב להתגרש כדי לקבל את הירושה או אפילו חייב להינשא רק למישהו מעדה מסוימת אחרת לא יקבל דבר מהירושה.
מודגש כי אסור לתנאי בצוואה להפר שום חוק או מדיניות ציבורית.
לדוגמה, תנאי המחייב יורש לבצע פשע, לוותר על דתו וכיוצא בזה.
יש גם חשיבות לבהירות התנאי: אסור לתנאי בצוואה להיות מעורפל או מעורפל במשמעותו או היקפו. לדוגמה, תנאי המחייב יורש להיות “מאושר”, “מוצלח”, או “טוב”.

שימוש מושכל בתנאים בצוואה

עו”ד ארז קרט מסביר שהוא מרבה לעשות שימוש בתנאים בצוואה והתניות בעת עריכת צוואה על מנת להגן על הירושה מלהגיע לידיים לא רצויות ובכך לוודא שרצון המוריש יתקיים. דוגמא טובה לכך היא בנית מנגנון חכם שמונע מבן/בת זוג של יורש/ת לזכות בחלק מהירושה בעת גירושין.

עו”ד קרט מסביר שלא מספיק לכתוב תנאי שמחייב כתיבת הסכם ממון לצורך קבלת ירושה, כי לא בהכרח שהיורשים יהיו נישואים או במערכת יחסים בעת קבלת הירושה. וזאת מבלי לציין גם את האופציה שניתן לבטל הסכם ממון לאחר הירושה או שלא יהיה מי שיוודא שהדבר נעשה כלל. אלא יש צורך לבנות מנגנון חכם בתוך הצוואה שיבטיח שבעת מחלוקת משפטית ניתן יהיה להסתמך עליו בבית המשפט, והוא יאפשר משפטית לקבל חזרה את הרכוש במלואו.

שילוב תנאים בצוואה – רק על ידי עורך דין המתמחה בדיני ירושה

תנאים בצוואה הם כלי רב עוצמה שניתן להשתמש בו למטרות שונות. אך חשוב להבין שניסוח לקוי של התנאים בצוואה עלול לגרום לבית המשפט לבטל את החלק הספציפי בצוואה, או לקבל החלטה שעלולה לשקף פרשנות שונה מזאת שהתכוון המצווה (המוריש), ומכאן חשיבות בניסוח מקצועי של התנאים בצוואה. עורך דין מנוסה לענייני צוואות וירושות, יכול לנסח צוואה הכוללת תנאים שיאפשרו לממש אותה בלי שתתעוררנה בעיות.

עו”ד ארז קרט מתמחה בעריכת צוואות המשלבות תנאים בצוואה באופן מקצועי אשר עולה בקנה אחד עם דרישות הפסיקה והחוק. קבעו עוד היום פגישה וערכו את צוואתכם אצל מומחה לדיני ירושה וצוואות.

למשרדנו ניסיון עשיר בייצוג יורשים בהתנגדות לצוואה או הגנה על צוואה שמכילה תנאים בצוואה

חשוב לזכור כי פעמים רבות מתעוררות שאלות של פרשנות התנאים בצוואה ונדרשת הכרעתו של בית המשפט – אם בנוגע למוסריות התנאים או חוקיותם, אם לגבי היתכנותם ואפשרות ביצועם ואם בנוגע לכל היבט אחר של התנאים שנקבעו.

עו”ד ונוטריון ארז קרט מתמחה באופן ייחודי ובהיקף פעילות נרחב בנושאי ירושה, צוואות, עיזבון, הגנה על צוואה והתנגדות לצוואות ומשמש סגן יו”ר ועדת צוואות, ירושה ועזבונות של לשכת עורכי הדין. עו”ד ארז קרט הוא מייסד צוואה חסינה™ וכספת סייבר™. מקיים מרכז סיוע לנפגעי צוואות, והמפתח של מחשבון הירושה שמאפשר חישוב חלקו של כל יורש במקרה שאין צוואה.

כעת יש באפשרותכם לקבוע פגישת ייעוץ אישית מקוונת עם עו”ד ארז קרט.

עו"ד ונוטריון ארז קרט
רוצים לשמוע עוד עקבו אחרי

להקדים תרופה למכה - הפתרון השלם והמשתלם: צוואה חסינה™

עריכת צוואה (תכנון עיזבון) נחשב באופן מסורתי למורכב, מפחיד ויקר. אבל – יש חלופה שמאפשרת לרבים ליצור בקלות ובעלויות סבירות צוואה תקפה מבחינה חוקית ואמינה מאוד.

היא נקראת: צוואה חסינה™.
מכיוון שתחום הליגלטק (יישום טכנולוגיה בעולם המשפט ובעבודת עורכי הדין) יקר לליבו של עו”ד קרט, לקח על עצמו לבנות מערכת טכנולוגית מתקדמת, משולבת בבקרה של עורך דין ירושה, ונקראת צוואה חסינה™. המערכת מבוססת על הניסיון הרב שצבר בתחום דיני הירושה כדי שכל אחד יכול להשתמש בה כדי ליצור צוואה בלווי עורך דין מומחה לדיני ירושה.
בתהליך הזה מוטמעים בצוואה מנגנונים חכמים ויצירתיים למניעת סכסוכים בין יורשים ובמשפחה בכלל. התוצאה המתקבלת – הצוואה ברורה ומדויקת ובכך נמנע סילוף רצון המצווה, ככתוב רצונו של אדם כבודו.

צוואה חסינה™

כספת סייבר™ חלק אינטגרלי מצוואה חסינה™

מערכת צוואה חסינה™ מאפשרת בקלות את שילוב כספת סייבר™ בתוך הצוואה כחלק אינטגרלי מהמערכת.
כאמור כספת סייבר™ היא שירות ירושה דיגיטלי מתקדם  מבוסס על פלטפורמה מקוונת, מאובטחת ,אשר מאפשרת לבעלים שלה, לאחסן בתוכה בצורה מסודרת ובטוחה את כל המידע החשוב להם, לרבות פירוט כלל הנכסים שבבעלותם, הן המוחשיים והן הדיגיטליים. כספת סייבר™ ניתנת לעדכון על ידי הבעלים שלה בכל רגע נתון באופן מקוון וללא תלות בגורם חיצוני כלשהו. תוכנה ייחשף רק בבוא היום – קרי ליורשים על פי צוואה רק לאחר אחרית שנותיהם ו/או למיופי כוח על פי ייפוי כוח מתמשך רק לאחר שבעלי הכספת איבדו את כשירותם.

לסיכום

צוואה חסינה™ מספקת פתרון מלא ואמין במחיר שווה לכל נפש:

 • מוודאת שרצון המצווה יתקיים.
 • מונעת סכסוכים.
 • מונעת סכנה של ביטול הצוואה.
 • מאפשרת עדכון מצב הנכסים בקלות, ללא צורך בעריכת מחדש באמצעות שילוב כספת סייבר™.
 • חסכונית.
 • זמינה.
 • נוחה לשימוש ונגישה מכל מקום וזמן.

חדש ומומלץ - קביעת פגישת ייעוץ אישית מקוונת עם עו"ד ארז קרט

עו”ד ונוטריון ארז קרט מתמחה באופן ייחודי ובהיקף פעילות נרחב בנושאי ירושה, צוואות, עיזבון, הגנה על צוואה והתנגדות לצוואות ומשמש סגן יו”ר ועדת צוואות, ירושה ועזבונות של לשכת עורכי הדין. עו”ד ארז קרט הוא מייסד צוואה חסינה™ וכספת סייבר™. מקיים מרכז סיוע לנפגעי צוואות, והמפתח של מחשבון הירושה שמאפשר חישוב חלקו של כל יורש במקרה שאין צוואה.

כעת יש באפשרותכם לקבוע פגישת ייעוץ אישית מקוונת עם עו”ד ארז קרט.

עו"ד ונוטריון ארז קרט

מצב לא מקוון

הצ'קליסט לעריכת צוואה שמונעת סכסוכים במשפחה

בהנחיית עו"ד ארז קרט

מומחה לדיני ירושה וצוואות

דילוג לתוכן