ת"ע 10740-05-20 - פגיעה בזכות הקניין בצוואה

בית המשפט לענייני משפחה בצפת – דן בקשה לביטול הוראה בצוואה על ידי היורשים בטענה שזאת פגיעה בזכות הקניין בצוואה.
בית המשפט פסק כי יש לבטל את הסעיף הספציפי בצוואה ממספר סיבות:

1. הותרת הסעיף בצוואה פוגעת בזכותם של היורשים לנהוג מנהג בעלים בדירה ופוגעת בזכות הקניין שלהם ציווי המנוחה בצוואה כי הדירה, לא תימכר כלל וכלל ולא תושכר לאף גורם, מונע מהיורשים, בעלי הזכויות בנכס, לנהוג בחלקם בדירה מנהג בעלים.

2. הוראת צוואה המצווה נכס שאיננו בבעלות המוריש בטלה.

3. משמעות ההוראה שנקבעה בצוואה הינה הורשה של הזכויות בדירה עד לסוף הדורות. ככזו סותרת היא את הוראת סעיף 42 לחוק הירושה – יורש אחר יורש בצוואה. משמעות הוראה זו הינה כי הזוכים הם יוצאי חלציה של המנוחה, לא רק שני לאחר ראשון, אלא גם שלישי ורביעי דבר הנוגד את הוראות סעיף 42 לחוק הירושה. בהתאם לסעיף 53 לחוק הירושה, המצווה אינו רשאי לקבוע בצוואתו הסדר שונה מזה הקבוע בסעיף 42 (ד) לחוק הירושה, כלומר מדובר בהוראה קוגנטית.

לסיכום קבע בית המשפט שמאחר שהוראת זאת בצוואת המנוחה, מהווה מעין “שליטת המת על החי” תוך פגיעה בזכותם הקניינית של היורשים, וביצועה בלתי אפשרי. ביטל בית המשפט את הסיפא של הסעיף בצוואה הכולל את המילים “לא תימכר כלל וכלל ולא תושכר לאף גורם, תשמש לקיום אזכרות”.

קבלו חינם את הצ'קליסט לעריכת צוואה שמונעת סכסוכים במשפחה

רוצים לשמוע עוד עקבו אחרי

חדש ומומלץ - קביעת פגישת ייעוץ אישית מקוונת עם עו"ד ארז קרט

עו”ד ונוטריון ארז קרט מתמחה באופן ייחודי ובהיקף פעילות נרחב בנושאי ירושה, צוואות, עיזבון, הגנה על צוואה והתנגדות לצוואות ושימש סגן יו”ר ועדת צוואות, ירושה ועזבונות של לשכת עורכי הדין (2012 – 2023). עו”ד ארז קרט הוא מייסד צוואה חסינה. מקיים מרכז סיוע לנפגעי צוואות, והמפתח של מחשבון הירושה שמאפשר חישוב חלקו של כל יורש במקרה שאין צוואה.

ליווי אישי 

עו”ד ארז קרט חרט על דגלו את נושא הליווי אישי, תוך דגש על יחס אישי וסיוע אנושי מותאם לכל לקוח ולקוח. 
עו”ד ארז קרט נוקט בגישה אקטיבית לקידום האינטרסים והצרכים של לקוחותיו לפני ותוך כדי הליך המשפטי. ניסיוני העשיר של עו”ד ארז קרט הן בתחום המשפטי והן בתחום העסקי הופכים אותו ליועץ מבוקש.
מומלץ לקבוע עוד היום קביעת פגישת ייעוץ עם עורך דין ארז קרט.

כעת יש באפשרותכם לקבוע גם פגישת ייעוץ אישית מקוונת עם עו”ד ארז קרט.

עו"ד ארז קרט
קראו מה הלקוחות כותבים על עו"ד קרט

מצב לא מקוון

הצ'קליסט לעריכת צוואה שמונעת סכסוכים במשפחה

בהנחיית עו"ד ארז קרט

מומחה לדיני ירושה וצוואות

דילוג לתוכן